Tânăra muziciană Mara Prună, cunoscută publicului din România pentru participarea sa de succes în finala concursului Românii au talent și devenită ulterior un nume de referință în lumea promițătorilor artiști români care și-au continuat studiile și cariera muzicală la Londra, a susținut duminică, pe 14 iunie 2026, un spectacol creat special pentru vernisajul expoziției de pictură SOGEUM ’26.
Picturile celor doi artiști plastici care au expus la Merton Park Baptist Church, Lisa Choi Mitchell și Mehdi Khabiri, s-au îmbinat în mod original nu doar între ele, aducând laolaltă două stiluri diferite, ci și cu o serie de activități artistice adiacente, constând în pictură pe textile, face painting, concerte și spectacole. Sâmbătă, pe 13 iunie, au susținut un concert pianista Rachel Howie și violonista Hannah Howie.
Eroina spectacolului muzical de duminică, 14 iunie 2026, a fost Mara Prună, absolventă a The Purcell School for Young Musicians și a Guildhall School of Music & Drama la secția compoziție. Pentru a contribui la expoziția SOGEUM ’26, Mara a pus laolaltă diverse laturi ale personalității sale artistice și a creat un performance original, inspirat din lucrările ambilor pictori și din emoția așezată în stilul lor de lucru și în căutările lor artistice.
În leaflet-ul de prezentare a concertului, muziciana a povestit că a primit totală libertate din partea pictorilor care i-au comandat această lucrare. “„Poți face orice vrei!” este, probabil, cel mai dificil brief pe care l-aș fi putut primi; dificil, dar incredibil de satisfăcător” a mărturisit Mara.
Sunt onorată și recunoscătoare că au avut încredere în vocea mea artistică și că mi-au oferit ocazia de a compune, produce și interpreta primul meu spectacol cu muzică în întregime originală, intitulat „All At Once” („Totul deodată”). Această piesă de 30 de minute pentru voce, pian și elemente electronice se bazează pe o melodie pe care am creat-o în timp ce improvizam lângă o cascadă. Pe parcursul spectacolului voi purta această melodie într-o călătorie: de la voci îndepărtate care apar în fundalul electronic, la improvizație cu voce și pian, până la un cântec complet conturat, care va conține și câteva elemente improvizate.
Creația este adesea un pendul între monotonie și spontaneitate. Cred că ambele sunt valoroase și că niciuna nu ar putea exista fără cealaltă… dar spontaneitatea este, recunosc, mult mai distractivă și sper să ne putem bucura de ea împreună.”
Cu siguranță, spectatorii s-au bucurat de prospețimea sonoră a muzicii interpretate live de Mara Prună, de fundalul electronic al sonorităților neașteptate, de asocierile de imagine între gesturile artistice și tablourile expuse în fundal. Aripile albastre sau petalele verzi ale pelerinelor muzicienei au bătut în același zbor cu cel al fluturilor și florilor pictate în tablouri, părul ei în unduiri albastre s-a proiectat peste ramurile din pădurile sinilii așezate în rame, totul într-un spectacol ieșit dintr-un cocon la fel ca silueta umană fragilă ascunsă într-o găoace pictată în culoare pe pânză, undeva, pe perete…
Wind on my wing
Flail as I sing
Farewell, old self
Flowerbed’s been made
Am I still the same?
Am I still the same?
Then and now dont know how
New selves, old selves
Low and high
I don’t know why
Begin and end, all of once
Begin and end, all of once.
Cântecul Marei Prună a așezat în cuvinte un laitmotiv hipnotic, care a cuprins în el, cu adevărat, totul deodată.
Fotografii de Paul Buciuta – 14 iunie 2026, Merton Park Baptist Church, Londra




























