fbpx

Lista completa a premiilor Festivalului de Film de la Cannes 2012

de

Cea de-a 65-a editie a Festivalului de Film de la Cannes (16 – 27 mai) s-a incheiat duminica, cu gala de premiere, in care trofeul Palme d’Or a revenit regizorului Michael Haneke, pentru “Amour”, in timp ce “Dupa dealuri” de Cristian Mungiu a primit premiile pentru scenariu si interpretare feminina.

Editia din acest an a celui mai prestigios festival de film a marcat si un mare succes pentru cinematografia romana. Cristian Mungiu a fost selectat pentru cea de-a doua oara in competitia oficiala cu pelicula “Dupa dealuri”, distinsa cu premiul pentru cel mai bun scenariu, semnat de regizor, si pentru interpretare feminina, impartit de Cosmina Stratan si Cristina Flutur. – informeaza Mediafax.
Trofeul festivalului, Palme d’Or, a revenit pentru cea de-a doua oara regizorului austriac Michael Haneke, pentru filmul “Amour”.
Duminica seara, la Palais des Festivals, unde a avut loc gala de premiere, juriul competitiei oficiale a mai acordat: Grand Prix pentru “Reality” de Matteo Garrone, premiul pentru regie – Carlos Reygadas, pentru “Post Tenebras Lux”, premiul pentru interpretare masculina – lui Mads Mikkelsen din “The Hunt”, de Thomas Vinterberg, si premiul juriului – “The Angels’ Share”, al lui Ken Loach, de asemenea fost laureat Palme d’Or, pentru “The Wind That Shakes The Barley”, in 2006.
Un alt premiu important al serii a fost Camera d’Or, acordat unui film de debut, care anul acesta a revenit peliculei “Beasts of the Southern Wild” de Ben Zeitlin, care a luat si un premiu FIPRESCI, dar si o mentiune acordata de Juriul ecumenic de la Cannes.
Prezentam in continuare lista completa a premiilor celei de-a 65-a editii a Festivalului International de Film de la Cannes.
Competitia oficiala:
Palme d’Or – “Amour” de Michael Haneke
Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) – “Reality” de Matteo Garrone
Premiul de regie – Carlos Reygadas, pentru “Post Tenebras Lux”
Premiul pentru scenariu – Cristian Mungiu, pentru “Dupa dealuri”

Premiul de interpretare masculina – Mads Mikkelsen, pentru “The Hunt” de Thomas Vinterberg
Premiul de interpretare feminina – Cosmina Stratan si Cristina Flutur, pentru “Dupa dealuri” de Cristian Mungiu
Premiul juriului – “The Angels’ Share”, al lui Ken Loach
Caméra d’Or – “Beasts of the Southern Wild” de Ben Zeitlin
Palme d’Or pentru scurtmetraj- “Sessiz-Be Deng/ Silent”, de L.Rezan Yesilbas

Un Certain Regard:
Marele Premiu – “Después de Lucia” de Michel Franco
Premiul juriului- “Le Grand Soir” de Benoit Delepine si Gustave Kervern
Premiul pentru interpretare feminina – Suzanne Clement din filmul lui Xavier Dolan, “Lawrence Anyways”, si Emilie Dequenne, pentru rolul din filmul “A Perdre la Raison” de Joachim Lafosse.
Premiu special al juriului Un Certain Regard – “Djeca/ Children of Sarajevo”, Aida Begic

Premiile criticii internationale FIPRESCI:
“In the Fog” de Sergei Loznitsa (competitia oficiala)
“Beasts of the Southern Wild” de Ben Zeitlin (Un Certain Regard)
“Hold Back” de Rachad Djaidani (Semaine de la Critique)
Premiul juriului ecumenic- “The Hunt” de Thomas Vinterberg
Mentiune speciala a juriului ecumenic- “Beasts of the Southern Wild” de Ben Zeitlin (Un Certain Regard)
Competitia de scurtmetraj
Cel mai bun scurtmetraj: “Circle Line”, Shin Suwon
Mentiune speciala: “O Duplo/ Doppelgänger”, Juliana Rojas
Discovery: “Un Dimanche matin/ A Sunday Morning”, Damien Manivel
Petit Rail d’Or: “Ce n’est pas un film de cow-boys / It’s not a Cowboys Movie”, Benjamin Parent
Semaine de la Critique
Marele premiu – Aquí y Allá, Antonio Méndez Esparza, Spain, USA and Mexico
Visionary Award- Sofia’s Last Ambulance, Ilian Metev
Premiul SACD – “Les Voisins de Dieu/ God’s Neighbors”, Meni Yaesh
ACID/CCAS Support- “Los Salvajes /The Wild Ones”, Alejandro Fadel
Grand Rail d’Or- “Hors les murs/ Beyond the Walls”, David Lambert

Cinéfondation
Premiul I – “Doroga na/ The Road To”, Taisia Igumentseva
Premiul al II-lea – “Abigail”, Matthew James Reilly,
Premiul al III-lea – “Los Anfitriones/ The Hosts”, Miguel Angel Moulet
Premiul Atelier Arte Prize- “In Your Name” de Marco van Geffen

Quinzaine des Réalisateurs
Premiul Art Cinema- “No” de Pablo Larrain
Premiul SACD – “Camille redouble /Camille Rewinds” de Noémie Lvovsky
Mentiune speciala- “Ernest et Celestine” de Stéphane Aubier, Vincent Patar si Benjamin Renner
Label Europa Cinemas – “El Taaib”, Merzak Allouache
Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – “The Curse”, Fyzal Boulifa
Mentiune speciala pentru scurtmetraj – “Os vivos tambem choram/ The Living Also Cry” de Basil da Cunha
Carrosse d’Or- Nuri Bilge Ceylan
Prix de la Jeunesse- Holy Motors, Leos Carax
Prix Regards Jeunes- “Beasts of the Southern Wild” – Benh Zeitlin
Prix François Chalais- “Les Chevaux de Dieu/ God’s Horses”, Nabil Ayouch

Queer Palm
Lungmetraj- “Lawrence Anyways”, Xavier Dolan
Scurtmetraj – “Ce n’est pas un film de cow-boys/ It’s not a Cowboys Movie”, Benjamin Parent
Palm Dog- Banjo and Poppy din “Sightseers”, Ben Wheatley

 

Tag-uri:
·
Categorii:
Film

Lasă un comentariu:

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *