Soprana Rodica Vică, stabilită la Viena, apreciată drept una dintre cele mai inovatoare și speciale voci ale generației sale, va susține în această toamnă o serie de recitaluri în trei mari capitale europene – Londra, Viena și Paris. Proiectul este dedicat promovării patrimoniului muzical românesc și, în mod special, operei lui George Enescu, la 70 de ani de la trecerea sa în neființă.
Cariera internațională a artistei include colaborări cu importante teatre de operă și orchestre simfonice, acoperind un repertoriu divers – de la baroc și belcanto până la creații contemporane. Rodica Vică se remarcă nu doar prin rafinamentul interpretativ, ci și prin inițiativele sale interdisciplinare, care creează punți între culturi și comunități.
Programul recitalurilor:
-
Londra – 20 septembrie 2025
Echoes of Enchantment: Romanian Masters of Music and Poetry
Institutul Cultural Român, 1 Belgrave Square, 16:00 – 17:30
În compania sopranei Ilona Sofia Năstase, aflată într-o ascensiune artistică promițătoare, și a pianistei britanico-române Andrada Maria Pașcu, apreciată pentru interpretările sale pline de expresivitate, Rodica Vică prezintă un recital ce îmbină muzica lui Enescu cu lirica eminesciană. Programul va cuprinde lucrări de George Enescu, lieduri pe versuri de Carmen Sylva și Mihai Eminescu, dar și creații semnate de Nicolae Bretan, Eduard Caudella, Tiberiu Brediceanu, George Stephănescu și Eugen Doga. Evenimentul face parte din programul oficial Open House London.
Detalii eveniment și acces pe bază de înscriere: https://www.rcilondon.co.uk/event-details/echoes-of-enchantment-romanian-masters-of-music-and-poetry
• Viena – 14 octombrie 2025
Moldawische Folklore trifft Klassik
Institutul Cultural Român de la Viena, ora 19:00
Alături de baritonul Sergiu Garabajii, recunoscut pentru vocea sa puternică și expresivă, pianistul Marcel Lazăr, un artist apreciat pentru sensibilitatea interpretării, și violoniștii Ana-Maria și Cătălin Advahov, faimosul duo care readuce la viață folclorul basarabean, Rodica Vică propune un program ce explorează întâlnirea dintre tradiția populară și muzica clasică, având ca fir roșu inspirația poetică a lui Mihai Eminescu.
Detalii eveniment și acces: https://www.rodicavica.com/event/recital-in-vienna-rumanisches-kulturinstitut/
• Paris – 17 octombrie 2025
ENESCO–EMINESCO-INSPIRATIONS
Salon d‘Or, Hôtel de Béhague, Ambasada României în Franța, ora 20:00
În atmosfera rafinată a Salonului de Aur din Ambasada României în Franța, Rodica Vică va cânta alături de pianista Angela Drăghicescu, artistă internațională cunoscută pentru eleganța interpretărilor sale. Programul propune un dialog între muzică și poezie, reunind lucrări de Enescu și Nicolae Bretan, dar și partituri mai puțin cunoscute ale compozitoarelor române Hilda Jerea, Rodica Soutzo, Esmeralda Atanasescu, Mansi Barberis și Myriam Marbé. În plus, creațiile compozitorului francez Jean-Christophe Rosaz aduc o punte între sensibilitatea românească și cea franceză.
Detalii eveniment și acces: https://enesco-paris.com/90-2/concerts/
Prin aceste trei evenimente, soprana Rodica Vică își confirmă statutul de ambasador cultural al României, aducând în atenția publicului internațional atât moștenirea enesciană, cât și forța inspirației eminesciene, demonstrând cum muzica poate uni tradiții și comunități.
Foto: Paul Buciuta